Bez obalu

16.04.2018

Bez obalu, bez odpadu doma i v práci... na cestě k zero waste :)

Zero waste horečka u nás propukávala postupně již několik let, letošní rok se nám povedlo najít čas a vše dotáhnou do zdárného a promyšleného konce.

Ráda bych vám o této cestě a jejich výsledcích napsala pár řádků.


Začnu tím co to vlastně je zero waste.

Dle mě především láska sobě samému. Když si sebe vážím, mám se ráda, opečovávám se v jakémkoliv slova smyslu... projeví se to mimo jiné i tím, že se tak chci stejně chovat ke svému okolí.

Zero waste, životní styl bez odpadu. Jde ve zkratce o filozofii která se točí kolem pěti zajímavých slovíček, které v důsledcích pro každého znamenají něco jiného. Nemusejí se tak všichni vejít do předem připravených škatulek s nálepkou "toto je Zero waste toto není Zero waste". Jde především o kvalitnější a spokojenější život, založený na zážitcích, né na hromadění věcí. Jde nám o zamítnutí, zredukování, znovupoužití, zrecyklování a posledním ze zásad je zkompostování odpadu, který produkujeme. Cestou není jen dobře třídit, to myslím, že jsme my Češi zvládli na jedničku z hvězdičkou. Čeká nás, ale výzva další. Se kterou se věřím popereme stejně zodpovědně. A tou bude minimalizovat odpad, který vytváříme ( včetně toho který vzniká při výrobě produktů, který nevidíme). Proto ve stylu zero waste se před koupí věcí (budoucího odpadu) zamyslíme nad 5 slovy- pravidly v pořadí jak jsou napsané.


 • Zamítnout- nejdůležitějším krokem je zamítnout odpadky, které vůbec nepotřebujeme opravdu potřebuji plastovou láhev, opravdu potřebuji dát jablka do plastového sáčku?

 • Zredukovat -pokud zamítnou nemůžu, zeptám se mohu přesto tuto věc nějak zredukovat, kolik toho vlastně potřebuji? (potřebuji 10 růžových triček, 5 sprchových gelů, a 3 řasenky, potřebuji doma 2 televize?)

 • Znovupoužít- Ano chci to, ano opravdu to potřebuji, ano opravdu potřebuji 3 kusy, pak je moje další otázka: Má to obal který mohu znovu použít, sklo, papír...

 • Zrecyklovat - když už obal použít nechci: Půjde dobře a efektivně zrecyklovat. Zase skol, papír, bioplast..

 • Zkompostovat - obaly z ovoce a zeleniny :) Kompostovat můžeme dnes i ve městech, pomocí kompostéru do domácnosti, které nesmrdí a bioodpad uvnitř rozkládají žížaly. Mužete si domluvit se soudedy komunitní kompostér na společném dvorku, či rohu domu.Kam máte přístup jen vy.V našem městě již jsou k dispozici hnědé popelnice na bio odpad. Kam svůj kyblík s bio odpadem můžete odnést , kdykoliv :)

Každý si jistě najde své otázky, své věci které opravdu potřebuje a které né. Postup 5 pravidel můžeme aplikovat i v případě věcí, které již doma máme-oblečení, kuchyňské vybavení, elektronika. Věci takto vytříděné, nabídněte k prodeji, darujte třeba na bleším trhu či internetu. (Cílem není vytvořit další odpad). Za utržené peníze si pak můžete vyjet na parádní výlet s celou rodinou, nebo si zajít do kina, bazénu, výstavu.Tímto minimalistickým přístupem se dá usnadnit a v mnohem zjednodušit život. Vaše domácnost se promění ve zdravější místo k životu a ve spíži se vám objeví postupně samé kvalitní potraviny s jasným původem a nejspíše i z lokální produkce. Víte že 15% z ceny výrobku tvoří obal. Mě nejvíce fascinuje jak už nemusím trávit hodiny času uklízením a přerovnáváním věcí, které jsem použila jen jednou za čas, jednou za rok, nebo si je nechávala na horší časy- co kdyby " Určitě někdy použiji, v léťe vezmu na sebe".. No aha :) a pořád stejně nosím pár oblíbených kousků oblečení. A věci se hromadí...a vy se o ně musíte starat.


Jak se toto všechno týká i Vás mé milé klientky, zákaznice a přítelkyně, ženy

Všem pravidlům jsem podrobila a postupně podrobuji všechny výrobky a používané věci v mé práci. Když si ke mě zajdete odpočinou můžete si být jistí, že odpadu který společně vyprodukujeme z vašeho odpočinku vznikne minimum, neboi 0 -zero waste


 • Jednorázové věci, které musím používat dle hygienického řádu a neprošli v mém návrhu podaný hygienickému úřadu v Jihlavě. Jsem nakoupila z recykovatelného materiálu, který hodím na můj kompost a je hotovo.I jejich obaly jsou z kompostovatelného bio plastu ze škrobu. Ubrousky jsou například z cukrové třtiny.

(Vy si doma může spíše používat látkové tamponky na odličení, které se dají opakovaně prát)

 • Kosmetické produkty jsou podobně jako v bezobalovém obchodě nakoupeny ve velkém a skladované dle hygienyckých norem.V obalech ze skla, nebo papíru.

 • Látkové věci jsou z kvalitních materiálů, které vydrží dlouho i praní na 90 °C , pokud už jako povlečení či ručníky doslouží, jsou dále používány jako hadary na podlahu, dokud se doslova nerozpadnou.

 • Dezinfekční prostředky dle příkazů, které musíme my kosmetické salony dodržovat (protože dle zákona je "péče o tělo - kam spadá i kosmetická péče" řazena mezi rizikové pracoviště) jsou kupované pokud jsou k dostání a vyrábějí se v netoxické podobě, nebo tam kde je to možné jsou používány přírodní odbouratelné látky jako je jedlá soda, ocet, ve stáčené formě bez obalu.

 • Pokud se spokojíte s účtenkou poslanou na e-mail a nebudete si chtít zapsat další datum návštěvy na papírovou vizitku, ale zapíšete si jej do mobilu :) odpad znovu minimalizujeme.

 • Přípravky, oleje, krémy, masky jsou kupovány s velkou pečlivostí v netoxické podobě, bez mikroplastů, parabenů, rafinovaných olejů, alkoholů, poduktů z ropy, chemické konzervanty a barviva, více netoxické kosmetice naleznete v článku NON TOXIC přípravky tady na blogu stránek.


Na konec inspirace jak se zero waste začít ...

https://zerowaste.bezobalu.org/ Konference s Beou Johnson


Rady a tipy Vám také poskytne Pavla Wernerová na svém blogu Za lepší život.

https://zalepsizivot.cz/domains/zalepsizivot.cz/vse-co-jste-kdy-o-zero-waste-chteli-vedet/

Facebookové skupiny s množstvím domácích zlepšováků je tady:

https://www.facebook.com/groups/1695682424053066/

https://www.facebook.com/groups/132383984071460