Non Toxic produkty

16.04.2018

Netoxické kosmetické produkty NON toxic... aneb život bez chemikálií.

Již před časem jsem se rozhodla, že budu nakupovat a používat jen netoxické kosmetické výrobky pro celou domácnosti a práci. Všechny produkty jsem tak podrobila důkladné analýze :). Prošly přísnou kontrolou. Pokud nebylo složení a hlavně původ surovin patrné hned z obalu, vyžádala jsem si je přímo od výrobce či dodavatele (datové listy).

Nikdy jsem neměla zájem si primárně kupovat a natírat sebe či své zákaznice produkty plné chemikálií. Vybírala jsem si proto výrobce, kteří propagovali čisté přírodní produkty. Veřila jsem, že to, co propagují je pravda a nemají zájem mě jako zákazníka balamutit.

Když jsem se rozhodla projít své nakoupené výrobky a kontaktovat výrobce, zda mi mohou doložit datové listy a prokázat plné složení výrobků... přišlo pár zklamání. Některé mnou oblíbené značky zcela nevyhovovaly, některé se do kritérií vešly jen s pár výrobky. Mé zdroje výrobců pěkně prořídly. Tím se uvolnilo místo pro hledání a oběvování nových přírodních produktů, jejichž výrobci dbají na zásady udržitelnosti a etiky. 

Pomalu se tak rýsuje pěkná sbírka non toxic produktů...

Proč netoxické nechemické?

Každý den vědomě či ne přijdeme do kontaktu nebo používáme různé druhy přípravků na tělo, obličej, vlasy, čisticí prostředky, prací prostředky, dezinfekce, voňavky, parfémy, peeelingy, tužící přípravky na vlasy, laky na nehty, masky, zábaly... Každý z nich se skládá z desítek chemických látek. 

I když obliba přírodní kosmetických produktů roste, stále existuje množství kosmetických firem, které produkují ve velkém hory toxických produktů. Kosmetika v dnešní době obsahuje desítky a více toxických látek, od chemických barviv, vůní, konzervantů, ropných produktů, parabenů, derivátů chemických látek... Kolik toho vlastně víme o parabenech, ftalátech a ropných produktech? Jaká rizika sebou nesou při dlouhodobém používání nebo kombinaci?

Naše kůže je veliký orgán, který svou funkcí absorpce přenáší do našeho celého těla vše, co s ní přijde do styku. Za pár let si tak v těle můžeme udělat pěknou sbírku chemikálii. Není ojedinělou záležitostí, že klientka, která používá chemické produkty v dobré víře zakoupené od kosmetických firem, které by nám přece neprodali nic zdraví škodlivé... si a za pár let všimne oslabené imunity, vyrážky, ekzému, a to je skupina lepších příznaků...

Studie potvrzují vliv na celou soustavu bio procesů lidského těla, od astmatu až po komplikace při otěhotnění, těhotenství. Moje rady zní číst a číst etikety složení. Každý certifikovaný výrobek musí mít na obalu uvedené celé složení výrobku, nekupovat s čím si nejste jistí. Pár minut v obchodě navíc je maličkost. Kupovat a podporovat tak výrobce, kteří dbají na výrobu přípravků, které svým složením budou vyhovovat nám i přírodě.  


Na co si dávat pozor a co u mě v žádném případě nenajdete:

  • Parabeny, chemické aditiva, umělá barviva, syntetické vůně, výrobky a produkty z ropy, rafinované oleje, glyceriny, chemické konzervanty a vůně.


Co u mě určitě najdete a co vše je Non Toxic :)

  • Kosmetické produkty (oleje, květinové vody, krémy, masky, jíly, peelingy, séra, masti, éterické oleje, ...)
  • Úklidové a čistící prostředky (čističe podlahy, oken, povrchů, wc čistič, jary)
  • Desinfekce (nástrojů, povrchů, rukou)
  • Látkové věci (ručníky, prostěradla, deky)
  • Jednorázové ubrousky, tamponky, toaletní papír...

Také používám jen plně rozložitelné - tedy z kompostovatelné netoxické bio bavlny a ubrousky z cukrové třtiny - obaly z komostovatelného rozložitelného rostliného plastu.


Proč používám jednorázové výrobky?

Jednorázové produkty používám jen s přihlédnutím k nařízení Krajské hygienické správy. Zatím se mi nepodřilo vyjednat nepotřebnost těchto produktů. Nahrazení je trvalými, např. odličovací tampónky látkové, pratelné ubrousky ušité z bavlny, atd.


Toxické mohou být také obaly produktů. Jak jsem vyzrála na spousty zbytečných a toxických obalů najdete v příspěvku věnovaný:

"BEZ OBALU - ZERO WASTE doma i v práci"