Non-toxic: netoxické kosmetické produkty

     Již před časem jsem se rozhodla, že budu nakupovat a používat jen netoxické kosmetické výrobky pro celou domácnosti a práci. Všechny produkty jsem tak podrobila důkladné analýze 🙂 . Pokud nebylo složení a hlavně původ surovin jasné hned z obalu, vyžádala jsem si je přímo od výrobce či dodavatele formou datových listů.

Nikdy jsem neměla zájem si primárně kupovat a natírat sebe či své zákaznice produkty plné chemikálií. Vybírala jsem si proto výrobce, kteří propagovali čisté přírodní produkty. Věřila jsem tedy, že to, co propagují je pravda a nemají zájem mě jako zákazníka klamat.

Když jsem se rozhodla projít své nakoupené výrobky a kontaktovat výrobce, zda mi mohou doložit datové listy a prokázat plné složení výrobků přišlo pár zklamání. Některé mnou oblíbené značky zcela nevyhovovaly, některé se do kritérií vešly jen s několika málo výrobky. Mé zdroje výrobců pěkně prořídly. Tím se uvolnilo místo pro hledání a objvování nových přírodních produktů, jejichž výrobci dbají na zásady udržitelnosti a etiky. 

Proč netoxické  a nechemické?

Každý den vědomě či ne přijdeme do kontaktu nebo používáme různé druhy přípravků na tělo, obličej, vlasy, čisticí prostředky, prací prostředky, dezinfekce, voňavky, parfémy, peelingy, tužící přípravky na vlasy, laky na nehty, masky, zábaly… Každý z nich se skládá z desítek chemických látek. 

I když obliba přírodní kosmetických produktů roste, stále existuje množství kosmetických firem, které produkují ve velkém hory toxických produktů. Kosmetika v dnešní době obsahuje desítky a více toxických látek, od chemických barviv, vůní,  konzervantů přes ropné produkty, parabeny, až po deriváty chemických látek..

Kolik toho vlastně víme o parabenech, ftalátech a ropných produktech? Jaká rizika sebou nesou při dlouhodobém používání nebo kombinaci?

Naše kůže je veliký orgán, který svou funkcí absorpce přenáší do našeho celého těla vše, co s ní přijde do styku. Za pár let si tak v těle můžeme udělat pěknou sbírku chemikálii. Není ojedinělou záležitostí, že klientka, která používá chemické produkty v dobré víře zakoupené od kosmetických firem, které by nám přece neprodali nic zdraví škodlivé… si a za pár let všimne oslabené imunity, vyrážky či ekzému.

Moje rada zní jednoduše číst a číst etikety složení a jednoduše nekupovat nic s čím si nejste jisti.

Každý certifikovaný výrobek musí mít na obalu uvedené celé složení výrobku. Pár minut v obchodě navíc je maličkost díky, které můžete kupovat a podporovat výrobce, kteří dbají na výrobu přípravků, které svým složením budou vyhovovat nám i přírodě.  

Na co si dávat pozor a co u mě v žádném případě nenajdete:

  • Parabeny, chemické aditiva, umělá barviva, syntetické vůně, výrobky a produkty z ropy, rafinované oleje, glyceriny, chemické konzervanty a vůně.

Co u mě naopak určitě najdete a co vše je Non Toxic 🙂

  • Kosmetické produkty (oleje, květinové vody, krémy, masky, jíly, peelingy, séra, masti, éterické oleje, …)
  • Úklidové a čistící prostředky (čističe podlahy, oken, povrchů, wc čistič, jary)
  • Desinfekce (nástrojů, povrchů, rukou)
  • Látkové věci (ručníky, prostěradla, deky)
  • Jednorázové ubrousky, tamponky, toaletní papír…

Výrobky používám jen z plně rozložitelné netoxické bio bavlny a ubrousky z cukrové třtiny – obaly z komostovatelného rozložitelného rostlinného plastu.

Proč používám jednorázové výrobky?

Jednorázové produkty používám jen s přihlédnutím k nařízení Krajské hygienické správy. Zatím se mi nepodřilo vyjednat nepotřebnost těchto produktů. Nahrazení je trvalými, např. odličovací tampónky látkové, pratelné ubrousky ušité z bavlny, atd.

Toxické mohou být také obaly produktů. Jak jsem vyzrála na spousty zbytečných a toxických obalů najdete na mém blogu v článku:  

Bez obalu, bez odpadu doma i v práci