Bez obalu, bez odpadu doma i v práci

Zero waste horečka u nás propukávala postupně již několik let, letošní rok se nám povedlo najít čas a vše dotáhnou do zdárného a promyšleného konce. Ráda bych vám o této cestě a jejich výsledcích napsala pár řádků a začnu tím co to vlastně je zero waste.

Dle mě je to především láska k sobě samému. Když si sebe vážím, mám se ráda a pečuji o sebe v jakémkoliv slova smyslu, projeví se to mimo jiné i tím, že se tak chci stejně chovat ke svému okolí.

Zero waste je  životní styl bez odpadu. Jde ve zkratce o filozofii, která se točí kolem pěti zajímavých slovíček, které v důsledcích pro každého znamenají něco jiného. Nemusejí se tak všichni vejít do předem připravených škatulek s nálepkou “toto je Zero waste a toto není Zero waste”. Jde především o kvalitnější a spokojenější život, založený na zážitcích, nikoli na hromadění věcí. Jde nám o zamítnutí, zredukování, znovupoužití, zrecyklování a posledním ze zásad je zkompostování odpadu, který produkujeme. Cestou není jen dobře třídit, to myslím, že jsme my Češi zvládli na jedničku z hvězdičkou. Čeká nás, ale další výzva a tou bude minimalizovat odpad, který vytváříme (včetně toho který vzniká při výrobě produktů, který nevidíme). Proto ve stylu zero waste se před koupí věcí (budoucího odpadu) zamyslíme nad 5 slovy/ pravidly v pořadí tak jak jsou napsané.

  • Zamítnout – nejdůležitějším krokem je zamítnout odpadky, které vůbec nepotřebujeme opravdu potřebuji plastovou láhev, opravdu potřebuji dát jablka do plastového sáčku?
  • Zredukovat – pokud zamítnou nemůžu, zeptám se mohu přesto tuto věc nějak zredukovat, kolik toho vlastně potřebuji? (potřebuji 10 růžových triček, 5 sprchových gelů, a 3 řasenky, potřebuji doma 2 televize?)
  • Znovupoužít – Ano chci to, ano opravdu to potřebuji, ano opravdu potřebuji 3 kusy, pak je moje další otázka: Má to obal který mohu znovu použít, sklo, papír…
  • Zrecyklovat – když už obal použít nechci: Půjde dobře a efektivně zrecyklovat. Zase skol, papír, bioplast..
  • Zkompostovat – obaly z ovoce a zeleniny 🙂 Kompostovat můžeme dnes i ve městech, pomocí kompostéru do domácnosti, které nesmrdí a bioodpad uvnitř rozkládají žížaly. Mužete si domluvit se soudedy komunitní kompostér na společném dvorku, či rohu domu.Kam máte přístup jen vy.V našem městě již jsou k dispozici hnědé popelnice na bio odpad. Kam svůj kyblík s bio odpadem můžete odnést , kdykoliv 🙂

Postup 5 pravidel můžeme aplikovat i v případě věcí, které již doma máme jako je například oblečení, kuchyňské vybavení a elektronika. Věci takto vytříděné, nabídněte k prodeji, darujte třeba na bleším trhu či internetu. Cílem totiž není vytvořit další odpad, proto vše bezhlavě nevyhazujte. Za utržené peníze si pak můžete vyjet na parádní výlet s celou rodinou, nebo si zajít do kina, bazénu či  výstavu. Tímto minimalistickým přístupem se dá velmi usnadnit a v mnohém i zjednodušit život. Vaše domácnost se promění ve zdravější místo k životu a ve spíži se vám objeví postupně samé kvalitní potraviny s jasným původem a nejspíše i z lokální produkce.

Víte že obvykle 15% z ceny výrobku tvoří obal?

Mě nejvíce fascinuje jak už nemusím trávit hodiny času uklízením a přerovnáváním věcí, které jsem použila jen jednou za čas, jednou za rok, nebo si je nechávala na horší časy. Pořád stejně nosím pár oblíbených kousků oblečení.

Jak se toto všechno týká i Vás mé milé klientky, zákaznice a přítelkyně, ženy? 

Všem pravidlům jsem podrobila a postupně podrobuji všechny výrobky a používané věci v mé práci. Když si ke mě zajdete odpočinou můžete si být jistí, že odpadu který společně vyprodukujeme z vašeho odpočinku vznikne minimum, nebo -zero waste.

 

  • Jednorázové věci, které musím používat dle hygienického řádu a neprošli v mém návrhu podaný hygienickému úřadu v Jihlavě. Jsem nakoupila z recykovatelného materiálu, který hodím na můj kompost a je hotovo.I jejich obaly jsou z kompostovatelného bio plastu ze škrobu. Ubrousky jsou například z cukrové třtiny.

V duchu zero-waste si  doma můžete spíše používat látkové tamponky na odličení, které se dají opakovaně prát.

  • Kosmetické produkty v saonu jsou podobně jako v bezobalovém obchodě nakoupeny ve větších baleních a skladované dle hygienyckých norem.Například v obalech ze skla, nebo papíru.
  • Látkové věci jsou z kvalitních materiálů, které vydrží dlouho i praní na 90 °C , pokud už jako povlečení či ručníky doslouží, jsou dále používány jako hadary na podlahu, dokud se doslova nerozpadnou.
  • Dezinfekční prostředky dle příkazů, které musíme my kosmetické salony dodržovat (protože dle zákona je “péče o tělo – kam spadá i kosmetická péče” řazena mezi rizikové pracoviště) jsou kupované pokud jsou k dostání a vyrábějí se v netoxické podobě, nebo tam kde je to možné jsou používány přírodní odbouratelné látky jako je jedlá soda, ocet, ve stáčené formě bez obalu.
  • Pokud se spokojíte s účtenkou poslanou na e-mail a nebudete si chtít zapsat další datum návštěvy na papírovou vizitku, ale zapíšete si jej do mobilu 🙂 odpad spolu znovu minimalizujeme.
  • Přípravky, oleje, krémy, masky jsou kupovány s velkou pečlivostí v netoxické podobě, bez mikroplastů, parabenů, rafinovaných olejů, alkoholů, ropných produktů, chemických konzervantů a barviv.

Více netoxické kosmetice naleznete v článku NON TOXIC přípravky tady na blogu stránek.

Na konec inspirace jak se zero waste začít …

https://zerowaste.bezobalu.org/ Konference s Beou Johnson

Rady a tipy Vám také poskytne Pavla Wernerová na svém blogu Za lepší život.

https://zalepsizivot.cz/domains/zalepsizivot.cz/vse-co-jste-kdy-o-zero-waste-chteli-vedet/

Facebookové skupiny s množstvím domácích zlepšováků je tady:

https://www.facebook.com/groups/1695682424053066/

https://www.facebook.com/groups/132383984071460